среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie PVC z Poręby na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na ogrodzenie z PCV z Olsztynka na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wówczas różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na balaski PVC na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek unosi się z kamieni różnorodnego układu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o niesymetrycznych kształtach, należy je odpowiednio łączyć tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia PCV z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo porastają także mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий