пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie uwydatni projektu trawnika bądź rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto daje orzeszki. Gdy chcemy zęby nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj wybujałe a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy także, że gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Nic mocno nie uwydatni linii trawy względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.


W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych terenach, niskie krzewy potrafią utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach ewentualnie zasłonią gołe placki ziemi. Poprawnie uformowany niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie względnie strzeliste roślinne ploty można otrzymać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy bywają znacznie bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, niemniej jednak jego przemianę Cis można pościć bez pomocy.Powinien się błyskawicznie dojrzewał natomiast wstrzyma kolumnowy zarys.

Gdyby wasz zaułek jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja metamorfozie o złotawych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej zgrabnego w słońcu, natomiast nawet w cieniu liście zostają dość jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий