понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą i za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety z plastiku stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie prędko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Mnóstwo powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki które panują w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często także ekspansywnie rozkwitają, lecz potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta PVC zdołają być nadzwyczaj cienkie, chociaż wypada je regularnie wycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий